Інформація для батьків

Як захиститись від дифтерії та її ускладнень

В Україні зросла захворюваність на дифтерію Станом на 1 листопада 2019 року  в Україні зареєстрована 21 особа, яка має підтверджений діагноз “дифтерія”.

Щоб захистити себе та своїх дітей, слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця.

ЧОМУ ВАЖЛИВО ВАКЦИНУВАТИСЯ ВІД ДИФТЕРІЇ І ПРАВЦЯ

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий.

Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та  набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи. Може призвести до смерті.

Правець  – це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті дії токсину на нервову систему. Токсин виробляють бактерій Clostridium tetani після потрапляння в рану з ґрунту, де вони перебувають у вигляді спор (форма існування бактерій, що забезпечує їм високе виживання). Спори часто присутні у кишковому тракті тварин, звідки потрапляють у ґрунт. Правець вражає нервову систему, провокує сильні сильні, дуже болючі судоми м’язів тіла та може призвести до смерті.

Можна інфікуватися збудником правця через рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Від людини до людини це захворювання не передається.

Лише вакцинація рятує від дифтерії і правця. За даними CDC (Центр із контролю та профілактики захворювань США),  99% людей, що мають щеплення від дифтерії, не хворіють. Імунізація від усіх хвороб, за даними ВООЗ, запобігає 2-3 млн смертей у світі щороку, а ще 1,5 млн людей можна врятувати, якщо охоплення щепленнями збільшиться.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ПРОЦЕДУРА ЩЕПЛЕННЯ

Щеплення від дифтерії та правця не дає імунітету на все життя, тому дорослим треба повторно вакцинуватися (проходити ревакцинацію) кожні 10 років, починаючи з 26-ти років.

Водночас, якщо дорослий чи дитина від 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, треба отримати щонайменше три дози вакцини АДП-М з чітким інтервалом: спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.

Щеплення від дифтерії і правця – це загалом досить швидка і фактично безболісна процедура. Ось основні кроки:

Під час консультації ви можете поставити лікарю всі запитання, які вас цікавлять про вакцинацію: можливі реакції організму, процедуру щеплення чи про вакцини.

Скажіть лікарю, якщо:

  • у вас є алергія на ліки або їжу
  • у вас була реакція на попереднє щеплення
  • зараз приймаєте ліки або маєте серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо
  • проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

2. Отримайте направлення на щеплення.

Після консультації ви підписуєте інформовану згоду на щеплення, підтверджуючи, що отримали відповіді на свої запитання. Лікар надає направлення в кабінет щеплення. Лікарі-ФОП можуть проводити щеплення у своїх кабінетах.

3. Вакцинуйтесь.

В Україні стартувала кампанія з вакцинації від дифтерії та правця “Вакциновані – значить захищені”.

Щеплення проводять медичні працівники – лікар,  молодший спеціаліст із медичною освітою ( медична сестра).

Невелике підвищення температури чи набряклість на місці, куди було зроблене щеплення, є нормальною реакцією, так як організм вибудовує імунітет на хворобу.

Всі вакцини від дифтерії та правця сертифіковані та якісні .

Не будьте байдужими до свого здоров’я й здоров‘я оточуючих — вакцинуйтеся, якщо ще не встигли  цього зробити.

Закликаємо дотримуватися Календаря щеплень і якомога швидше звернутися до лікаря-терапевта КНП «МП № 25» ХМР з яким Вами укладено декларацію на медичне обслуговування за адресою: вул. Руставелі,14( або вул. Вокзальна, 10)  та зробити профілактичні щеплення, якщо пропустили планову вакцинацію!


 Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених. З молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла – захист від хвороб. Воно містить усі поживні речовини, що необхідні для розвитку та росту дитини протягом перших місяців життя.

Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Від грудного вигодовування отримують користь і матері, у яких знижується ризик розвитку раку молочної залози, раку яєчників та діабету.

Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб.

Ранній початок грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від кишково-шлункових інфекцій.

Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.

Грудне вигодовування посилює зв’язок матері з дитиною, сприяє покращенню та зміцненню сімейних відносин.

Грудне вигодовування – це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.

Крім цього, грудне вигодовування для дитини – це також відчуття безпеки.

Додаткова потреба в енергії і харчових речовинах виникає у немовлят між четвертим та шостим місяцями життя. Угамування голоду і підтримка зростання потребує введення прикорму, тому що  кількість та склад молока, яке засвоюється у шестимісячному віці при виключно грудному вигодовуванні не покриває потреб в енергії, білку, залізі, цинку і деяких жиророзчинних вітамінах.

В нашій країні, згідно Наказу МОЗ України №149 від 20.02.2008 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3-х років» рекомендується виключно грудне вигодовування до шестимісячного віку і в цьому ж віці «обов’язкове введення адекватного прикорму». Прикорм слід давати дітям, продовжуючи грудне вигодовування для забезпечення надходження всього спектру необхідних харчових речовин. Введення прикорму не повинно бути приводом для відмови від грудного вигодовування, яке слід продовжувати якомога довше.

Зпочатку повинні вводитись продукти прикорму, які мають лише один харчовий інгредієнт. Розпочинати доцільно із злаків (каші) та м`ясного пюре, оскільки вони містять залізо та цинк – мінерали, в яких зростає потреба дитини.
Як тільки злаки та м’ясне пюре будуть добре сприйматись, слід додати фруктове і овочеве пюре. Важливо, щоб дитина споживала щодня один раз овочі і один раз фрукти, починаючи з восьми місяців для започаткування звички їх регулярного вживання у подальшому житті.

Комунальне підприємство «Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування» є виробником екологічно чистого дитячого харчування для дітей раннього віку, яке можна використовувати у якості прикорму. В асортименті продукції – різноманітні каші, овочеві та фруктові пюре, сир, кисломолочні напої, киселі та настої з ягід та фруктів.

Унікальні рецепти, розроблені спеціально для комунального підприємства «Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування» максимально відповідають вимогам дитячого організму.

Кожна партія випущеної продукції має декларацію про якість.  Продукцію можна замовити та отримати у пунктах видачі продукції, яких у теперішній час більше 100 по місту і області.

Готовою продукцією щодня забезпечується близько 15000 дітей перших трьох років життя.

З питань забезпечення дитини повноцінним харчуванням звертайтесь за порадою до Вашого педіатра.

Більш детально з продукцією комунального підприємства «Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування» можна ознайомитися на сайті підприємства за посиланням: milkfactory.com.ua


Протидія домашньому насильству

Насильство є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. Зазвичай, найбільше страждають від насильства жінки, діти та люди похилого віку. Найпоширенішим і найбільш складним для протидії є домашнє насильство. Насильство в сім’ї або родині притаманне для багатьох держав,  незважаючи на їх позитивні  здобутки у законодавчій, політичній та практичній сферах.

Проблема ускладнюється ще й тим, що значна частина постраждалих від насильства – вихідці з неблагополучних верств або «діти вулиці», в долях яких мало хто зацікавлений. Іноді діти оплачують власним стражданням і навіть життям батьківську потребу в самоствердженні, прагненні дорослих влаштувати особисте життя, стають заручниками п’яних батьків і постійно роздратованих матерів.
За статистикою, яку оприлюднили під час голосування за Закон України  «Про запобігання та протидію домашньому насильству», понад 3 мільйони дітей в Україні щороку спостерігають за актами насильства у сім’ї або є їхніми вимушеними учасниками, а майже 70%  жінок піддаються різним формам знущань і принижень. Щорічно близько 1500 жінок, і ця тенденція збільшується за останні три роки, помирають від рук власних чоловіків. Діти скривджених матерів у 6 разів схильніші до суїциду, а 50% – до зловживань наркотиками. Майже 100% матерів, які зазнали насильства, народили хворих дітей – переважно з неврозами, заїканням, енурезами, церебральним паралічем, порушенням  психіки.
Домашнє насильство в Україні – причина 100 тисяч днів госпіталізації, 30 тисяч звернень до відділів травматології, 40 тисяч викликів лікарів. Водночас, лише 10% постраждалих звертаються за допомогою. Адже донині багато хто вважає такі стосунки «нормальними».
7 січня 2018 р. набув чинності Закон України № 2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Закон визначає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства.
Але вихід є з будь-якої ситуації. Важливо вчасно усвідомити проблему, оцінити її можливості наслідки та звернутися за кваліфікованою допомогою!
Памʼятайте, що під загрозою знаходиться Ваше здоровʼя та життя!
Домашнє насильство – це не внутрішньосімейна справа чи особливості родинного спілкування. Це ПРОТИПРАВНІ ДІЇ, яким немає виправдання та про які не можна мовчати! В Україні існують закони, які захищають Вас від насильства!

Куди звертатися по допомогу?

 

КОНТАКТИ СЛУЖБ ПІДТРИМКИ ОСІБ, ПОСТРАЖДАЛИХ ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА ТА НАСИЛЬСТВА ЗА ОЗНАКОЮ СТАТІ

 

Загальні служби підтримки: центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ЦСССДМ)); центри соціально-психологічної допомоги; інші заклади, установи та організації, які надають соціальні послуги постраждалим особам (соціальні центри матері та дитини тощо):

Харківський місцевий центр соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді «Довіра». м. Харків, майдан Свободи, 5, 6 під., 3 пов. Тел. (057) 705-61-63.
ЦСССДМ Індустріального району. м. Харків, вул. Біблика, 20/8. Тел. (057) 725-33-20.
ЦСССДМ Київського району. м. Харків, вул. Алчевських, 5. Тел. (057) 700-52-88.
ЦСССДМ Московського району. м. Харків, вул. Руслана Плоходька, 3. тел. (057) 725-13-92, 725-13-93.
ЦСССДМ Немишлянського району. м. Харків, вул. Танкопія, 11/1. Тел. (057) 392-15-43.
ЦСССДМ Новобаварського району. м. Харків, вул. Полтавський шлях, 11. Тел. (057) 734-90-58, (057) 734-90-60.
ЦСССДМ Основ’янського району. м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 8. Тел. (057) 732-44-80.
ЦСССДМ Слобідського району. м. Харків, вул. Плеханівська, 42, каб. 46-47. Тел. (057) 725-26-87.
ЦСССДМ Холодногірського району. м. Харків, Полтавський шлях, 46. Тел. (057) 734-90-62.
ЦСССДМ Шевченківського району. м. Харків, майдан Свободи, 5, 6 під’їзд, 8 поверх. Тел. (057) 705-30-53.

 

Спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб:

Денний центр соціально-психологічної реабілітації «Розірви коло», впроваджений в рамках проекту Фонду ООН у галузі народонаселення. Тел.: (057) 705-61-64.
Кімнати короткострокового перебування за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення. Тел. (057) 779-77-99, (057) 705-61-64.
Мобільні бригади за підтримки Міжнародного благодійного фонду «Українська фундація громадського здоров’я. Тел. (понеділок, п’ятниця, субота) (093) 795-34-53, (099) 366-63-45; (вівторок, середа, четвер) (099) 366-63-58, (093) 795-31-06.
Кабінет медико-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення. Комунальне некомерційне підприємство «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. Професора О. І. Мещанінова Харківської міської ради». Тел. (цілодобово): (057) 345-05-04.
«Телефон довіри» (у будні з 9.00 до 18.00): (057) 705-61-65.

«Гаряча лінія» офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: (044) 253-75-89, (0800) 50-17-20.

«Телефони довіри» недержавних організацій, де поінформують, куди треба звертатися по допомогу:

Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми і гендерної дискримінації. (0800) 500-335 зі стаціонарного, 116 123 з мобільного (цілодобово).
«Гаряча лінія» кризової психологічної служби ГО «Асоціація фахівців з подолання наслідків психотравмуючих подій»: (098) 523-37-62.
«Гаряча лінія» Благодійного Фонду «Карітас Харків»: (050) 300-02-48.
«Гаряча лінія» Волонтерської ініціативи «Станція «Харків»: (0800) 302-911.
«Гаряча лінія» Всеукраїнського благодійного фонду «Деполь Україна»: (097) 336-60-49, (099) 752-49-78, (057) 709-83-46.

Неурядові організації, які працюють у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі:

Фонд ООН у галузі народонаселення. Тел.: (067) 376-27-57, (050) 167-71-35, (095) 301-88-59.
Благодійна організація «Молодіжний благодійний фонд «Ініціатива». Тел. (057) 734-90-62.
Харківське відділення Всеукраїнського благодійного «Фонду допомоги жертвам насилля». Тел. (057) 768-48-77.
Громадська організація «Соціальний кризовий центр». Тел. (097) 440-11-23.
Благодійний фонд «Добробут України». Тел. (095) 415-22-77.
Харківський обласний благодійний фонд «Парус». Тел. (057) 764-62-46, (057) 760-45-97.
Всеукраїнське об’єднання «Українські рубежі». Тел. (050) 300-79-87.

 

Харківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги:

м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 6 під’їзд, 3 поверх, ліве крило. Тел. (057) 341-65-71, (057) 341-65-72.

Єдиний телефонний номер системи правової допомоги 0 800 213 103.